Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami!

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Producenci

Układanie paneli podłogowych w systemie podłogi pływającej.

Opublikowany : 2023-08-18 12:37:34
Kategorie : Panele podłogowe

Układanie paneli podłogowych w systemie podłogi pływającej.

Panele podłogowe pozostają najchętniej wybieranym rodzajem okładziny. Przemawia za nimi nie tylko atrakcyjna cena, ale też wysoka trwałość i szeroki wybór wariantów kolorystycznych. Nie bez znaczenia jest szybki i prosty montaż, z którym może sobie poradzić nawet osoba robiąca to po raz pierwszy. O kluczowych aspektach technicznych układania paneli podłogowych w systemie podłogi pływającej przeczytasz w naszym artykule.Czym jest podłoga pływająca?

Podłoga pływająca to najpopularniejsza technologia układania paneli. Pisząc w dużym uproszczeniu: przy wyborze tej metody panele nie są w żaden sposób połączone z podłożem, ani ze ścianami. Podłoga pływająca wymaga zastosowania szczelin dylatacyjnych przy ścianach w pomieszczeniu, w progach oraz ewentualnie w innych częściach pomieszczenia, jeśli układamy panele na bardzo dużej powierzchni.

Dodatkowo w systemie podłogi pływającej stosuje się element oddzielający panele od betonowego podłoża, co ma na celu z jednej strony ochronę przed wilgocią, a z drugiej poprawienie komfortu akustycznego domowników. Funkcję podkładu może pełnić np. korek czy specjalne podkłady z polistyrenu ekstrudowanego.

Przygotowanie do układanie paneli

Podłoże, na którym planujemy układać panele, musi być czyste, suche i wolne od pyłu. Konieczne jest skontrolowanie poziomu – w przypadku odchyłów większych niż 3 mm na dwumetrowej łacie, zaleca się wcześniejsze zastosowanie wylewki samopoziomującej. Układanie paneli na krzywej posadzce to gwarancja niskiego komfortu korzystania z podłogi (hałasy) oraz jej przyspieszonego zużycia.

Zakupione panele podłogowe powinny leżakować w pomieszczeniu przez około 48 godzin w pozycji poziomej (na leżąco). Pozwoli to przystosować je do warunków środowiskowych panujących we wnętrzu. Zalecana temperatura powietrza to minimum 18 stopni Celsjusza, a wilgotność powinna wynosić poniżej 70%.

Przed właściwym układaniem rozkładamy na podłodze folię paroizolacyjną, a na nią docelowy podkład.

Dylatacja przyścienna

Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie dylatacji przyściennej. Najlepiej użyć do tego specjalnej taśmy dylatacyjnej, którą na koniec docinamy do poziomu podłogi.

Pamiętajmy, że dylatacja przyścienna powinna mieć szerokość około 10 mm. W celu jej wyznaczenia i zachowania stosuje się specjalne kliny dylatacyjne. Szczeliny zamaskujemy później listwami przypodłogowymi oraz – w przypadku dylatacji w progach – listwami progowymi czy łączeniowymi do paneli.

Układanie paneli metodą na zamki

Zanim przystąpimy do właściwego układania paneli podłogowych, należy dokładnie zastanowić się nad wzorem. Jest to szczególnie ważne w przypadku paneli ozdobnych, imitujących wygląd podłogi z naturalnego drewna, z dokładnie odwzorowanymi słojami. Warto przymierzyć panele z pierwszej paczki i zapamiętać kolejność ich układania w taki sposób, aby uzyskać wzór zamierzony przez producenta.

Panele podłogowe powinno się układać równolegle do okna. Dzięki temu naturalne światło wpadające do pomieszczenia nie będzie uwypuklać miejsc łączenia paneli oraz ewentualnych nierówności.

Obecnie na rynku dominują panele układane metodą na klik (zatrzask), czyli wyposażone w specjalne zamki. Bardzo ułatwia to układanie paneli i praktycznie eliminuje ryzyko powstawania nadmiernych naprężeń. Do łączenia paneli można użyć specjalnego dobijaka, ewentualnie małego młotka gumowego.

Końcowe panele (przy ścianie) docinamy na wymiar, zawsze usuwając pióro (czyli element zamka) i zostawiając wspomnianą szczelinę dylatacyjną. Dociągamy stalowym zaczepem do paneli.

Nie da się również uniknąć cięcia paneli w poprzek, czyli na odpowiednią długość. Tutaj należy pamiętać o zasadzie, że panel nie może być krótszy niż 40 cm (chodzi o stabilne łączenie z drugim panelem na klik). W razie potrzeby skracamy dwa panele tak, aby zachować wymaganą długość i zadbać o estetykę podłogi. Wszelkie cięcia wykonujemy z dużą dokładnością, dwa razy sprawdzając poprawność zdjętego wymiaru.

Rada

Panele przycinamy wyrzynarką, wcześniej dokładnie rysując prostą linię cięcia. Drobne nierówności zamaskuje listwa, natomiast najważniejsze jest, aby zachować spójną szerokość szczeliny dylatacyjnej na całej długości podłogi.

Na koniec montujemy listwy przypodłogowe

Listwy z PVC lub MDF-u zamaskują szczeliny dylatacyjne. Stosujemy tutaj fabryczne łączniki lub ewentualnie cienką warstwę akrylu (w przypadku łączenia listew MDF). W progach natomiast montujemy listwy progowe.

Układanie paneli podłogowych w systemie podłogi pływającej nie jest specjalnie trudne, ale wymaga cierpliwości i dokładności.