Filtry
Ładowanie...
Potrzebujesz porady?
Skontaktuj się z nami!
Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.
Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl
Niektóre panele podłogowe można układać bez podkładu, jednak wszyscy producenci zgodnie zalecają ich stosowanie pod rygorem utraty gwarancji. Odpowiednio dobrany podkład zapewnia izolację cieplną i akustyczną, przedłuża żywotność samych paneli i zapobiega uszkodzeniom. Wybór odpowiedniego podkładu pod panele l...
Niektóre panele podłogowe można układać bez podkładu, jednak wszyscy producenci zgodnie zalecają ich stosowanie pod rygorem utraty gwarancji. Odpowiednio dobrany podkład zapewnia izolację cieplną i akustyczną, przedłuża żywotność samych paneli i zapobiega uszkodzeniom. Wybór odpowiedniego podkładu pod panele laminowane jest tym istotniejszy, jeśli zamierzasz położyć panele na ogrzewanie podłogowe. Podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe odpowiada za kluczowe parametry, związane z wydajnością ogrzewania podłogowego. Źle dobrany podkład sprawi, że ogrzewanie będzie mniej wydajne, z uwagi na zbyt wysoki opór cieplny materiału. Zastosowanie ogrzewania podłogowego pod panelami wymaga więc zastosowania takiego podkładu pod panele, który nie tylko nie będzie blokował ciepła, ale też przewodził je. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze opcje, dostępne w marketach budowlanych.
Wybierając podkład na ogrzewanie podłogowe warto sięgnąć po specjalistyczne produkty. Wielu producentów podkładów ma w swojej ofercie produkty dostosowane do ogrzewania podłogowego, a nawet zwiększające wydajność ogrzewania. Zastosowanie wysokiej jakości podkładu pod panele przy ogrzewaniu podłogowym to nie tylko profesjonalne zabezpieczenie podłogi, lecz również szansa na oszczędności.
Jest wyrażany w m²K/W i opisuje relację pomiędzy przewodnictwem cieplnym materiału a jego grubością. Wysokiej jakości podkład na ogrzewanie podłogowe powinien mieć możliwie niski opór cieplny. Podkłady, które pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie ciepła przy ogrzewaniu podłogowym wyróżniają się oporem cieplnym niższym niż 0,01 m²K/W. Mimo iż ich ceny nie należą do najniższych, warto sięgnąć po nie by generować spore oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.
1. Zdecydowanie najlepszym podkładem na ogrzewanie podłogowe jest podkład kwarcowy, nazywany również matą kwarcową. Oprócz doskonałych parametrów związanych z przewodnictwem cieplnym wyróżniają się także świetnymi parametrami wygłuszającymi.
2. Innym, popularnym materiałem jest również podkład polietylenowy. Podkłady z polietylenu (PEHD) wyciszają pomieszczenie i przewodzą ciepło. Bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem odbitych dźwięków, jest ponadto bardzo odporny na uderzenia i na wodę. Cena podkładów polietylenowych jest dość niska, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich liczne zalety.
3. Równie popularne są podkłady podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Sam polistyren co prawda raczej izoluje, niż przewodzi ciepło, dlatego w podkładach wykonano regularnie rozmieszczone otwory. Zgromadzone pod powierzchnią podkładu ciepło będzie chciało uciec, dlatego, do paneli dotrze całe wyprodukowane pod podkładem ciepło, a nie tylko to wytworzone bezpośrednio pod otworem. W efekcie, cała powierzchnia podłogi będzie równomiernie nagrzana. Polistyren nie jest wrażliwy na wilgoć a także tłumi tłumi hałas.
Kładąc podłogę, pamiętaj, że jakość efektu końcowego zależy w takim samym stopniu od samych paneli, jak i od podkładu. Niskiej jakości podkład znacznie zmniejsza odporność posadzki na uderzenia i drgania, pogarsza przy tym akustykę. Łatwo poznać, że w danym pomieszczeniu nie użyto podkładu pod panele, ponieważ każdy krok powoduje charakterystyczne stukanie. Podkład zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych dzięki lepszej amortyzacji. Ponadto, często zdarza się, że zastosowanie odpowiednich podkładów jest jednym z warunków gwarancji producenta paneli – a te często sięgają nawet 30 lat, dlatego nie warto z nich rezygnować.