Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami!

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Podkłady pod panele podłogowe

  • Podkład pod ogrzewanie podłogowe

    Podkład pod ogrzewanie podłogowe



    Niektóre panele podłogowe można układać bez podkładu, jednak wszyscy producenci zgodnie zalecają ich stosowanie pod rygorem utraty gwarancji. Odpowiednio dobrany podkład zapewnia izolację cieplną i akustyczną, przedłuża żywotność samych paneli i zapobiega uszkodzeniom. Wybór odpowiedniego podkładu pod panele laminowane jest tym istotniejszy, jeśli zamierzasz położyć panele na ogrzewanie podłogowe. Podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe odpowiada za kluczowe parametry, związane z wydajnością ogrzewania podłogowego. Źle dobrany podkład sprawi, że ogrzewanie będzie mniej wydajne, z uwagi na zbyt wysoki opór cieplny materiału. Zastosowanie ogrzewania podłogowego pod panelami wymaga więc zastosowania takiego podkładu pod panele, który nie tylko nie będzie blokował ciepła, ale też przewodził je. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze opcje, dostępne w marketach budowlanych.

    Jaki podkład na ogrzewanie podłogowe?

    Wybierając podkład na ogrzewanie podłogowe warto sięgnąć po specjalistyczne produkty. Wielu producentów podkładów ma w swojej ofercie produkty dostosowane do ogrzewania podłogowego, a nawet zwiększające wydajność ogrzewania. Zastosowanie wysokiej jakości podkładu pod panele przy ogrzewaniu podłogowym to nie tylko profesjonalne zabezpieczenie podłogi, lecz również szansa na oszczędności.

    Na co zwrócic uwagę wybierając podkład na ogrzewanie podłogowe?

    Opór cieplny

    Jest wyrażany w m²K/W i opisuje relację pomiędzy przewodnictwem cieplnym materiału a jego grubością. Wysokiej jakości podkład na ogrzewanie podłogowe powinien mieć możliwie niski opór cieplny. Podkłady, które pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie ciepła przy ogrzewaniu podłogowym wyróżniają się oporem cieplnym niższym niż 0,01 m²K/W. Mimo iż ich ceny nie należą do najniższych, warto sięgnąć po nie by generować spore oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.

    Materiał, z którego wykonany jest podkład

    1. Zdecydowanie najlepszym podkładem na ogrzewanie podłogowe jest podkład kwarcowy, nazywany również matą kwarcową. Oprócz doskonałych parametrów związanych z przewodnictwem cieplnym wyróżniają się także świetnymi parametrami wygłuszającymi.

    2. Innym, popularnym materiałem jest również podkład polietylenowy. Podkłady z polietylenu (PEHD) wyciszają pomieszczenie i przewodzą ciepło. Bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem odbitych dźwięków, jest ponadto bardzo odporny na uderzenia i na wodę. Cena podkładów polietylenowych jest dość niska, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich liczne zalety.

    3. Równie popularne są podkłady podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Sam polistyren co prawda raczej izoluje, niż przewodzi ciepło, dlatego w podkładach wykonano regularnie rozmieszczone otwory. Zgromadzone pod powierzchnią podkładu ciepło będzie chciało uciec, dlatego, do paneli dotrze całe wyprodukowane pod podkładem ciepło, a nie tylko to wytworzone bezpośrednio pod otworem. W efekcie, cała powierzchnia podłogi będzie równomiernie nagrzana. Polistyren nie jest wrażliwy na wilgoć a także tłumi tłumi hałas.

    Dobierz podkład do paneli

    Kładąc podłogę, pamiętaj, że jakość efektu końcowego zależy w takim samym stopniu od samych paneli, jak i od podkładu. Niskiej jakości podkład znacznie zmniejsza odporność posadzki na uderzenia i drgania, pogarsza przy tym akustykę. Łatwo poznać, że w danym pomieszczeniu nie użyto podkładu pod panele, ponieważ każdy krok powoduje charakterystyczne stukanie. Podkład zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych dzięki lepszej amortyzacji. Ponadto, często zdarza się, że zastosowanie odpowiednich podkładów jest jednym z warunków gwarancji producenta paneli – a te często sięgają nawet 30 lat, dlatego nie warto z nich rezygnować.

  • Podkład pod panele winylowe

    Podkład pod panele winylowe



    Choć niektóre panele winylowe można układać bez podkładu, nie warto z niego rezygnować. Dzięki podkładom podłoga zyskuje na trwałości, staje się bardziej odporna na uderzenia i odkształcenia. Podkłady pod panele winylowe, jeśli są dobrze dobrane, zapewniają doskonałe parametry izolacyjne oraz wygłuszające. Tak jak panele winylowe znacznie różnią się od paneli laminowanych, tak podkłady pod panele winylowe to osobna grupa produktów. Decydując się na zakup paneli winylowych powinieneś sięgnąć po specjalny podkład pod panele winylowe, który jest dostosowany do specyfiki paneli winylowych.

    Dlaczego warto wybrać specjalistyczny podkład pod panele winylowe?

    Precyzyjne wyrównanie podłoża Panele winylowe to wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia rodzaj wykończenia podłogi, niemniej jednak wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Z uwagi na to, że panele winylowe są często bardzo cienkie i elastyczne, koniecznie jest położenie ich na idealnie równej posadzce. Jeśli nie zadbamy o ten istotny szczegół, wszelkie odkształcenia i nierówności będą wyraźnie widoczne na powierzchni podłogi. Profesjonalne podkłady pod winyle zapewniają wyrównanie powierzchni oraz precyzyjne połączenie poszczególnych płyt/fragmentów, dzięki czemu nie są one widoczne po położeniu podłogi. Zabezpieczenie zamków Panele winylowe, z uwagi na niewielką grubość wyróżniają się cienkimi i dość delikatnymi zamkami, dlatego nie należy stosować pod nie grubych i miękkich podkładów, np. podkładów piankowych. Podkład pod panele winylowe powinien być więc dość sztywny i cienki, co pozwoli zabezpieczyć delikatne zamki i zapewni ich długą żywotność.

    Nie wiesz jaki podkład pod panele winylowe wybrać? Zapytaj naszych doradców

    Poza ważnymi parametrami, pozwalającymi na zastosowanie podkładu z panelami winylowymi, podkłady pod winyle różnią się od siebie oporem cieplnym, właściwościami wygłuszającymi i wyciszającymi pomieszczenie oraz antyalergicznymi. Jeśli nie jesteś pewien jaki podkład pod panele winylowe wybrać, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

  • Podkłady wyciszające

    Podkłady wyciszające

    Wybór podkładu pod panele jest równie ważny, jak dobór samych paneli. To właśnie od podkładu pod panele zależy w jakim stopniu podłoga będzie spełniać istotne funkcje, takie jak przepuszczalność ciepła, wyrównywanie podłoża czy ochrona przed hałasem. Dobry podkład pod panele potrafi w znacznym stopniu podnieść walory użytkowe podłogi i na odwrót - kiepskiej jakości podkład może obniżyć komfort korzystania z nawet wysokiej klasy paneli podłogowych. 

    Podkład wyciszający i wygłuszający pod panele podłogowe

    Jeśli walory akustyczne podłogi są dla Ciebie szczególnie ważne, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim, sprawdź oznaczenia na etykietach, opakowaniach lub kartach gwarancyjnych produktów. Znajdziesz tam istotne informacje, dzięki którym będziesz mógł dobrać podkład, który zapewni wysoki komfort akustyczny w Twoim mieszkaniu.

    Zanim jednak zaczniesz przedzierać się przez gąszcz informacji, związany z parametrami technicznymi opisującymi podkłady podłogowe, powinieneś określić rodzaj hałasu, który chcesz wyeliminować ze swojego pomieszczenia. 

    Ochrona przed różnymi rodzajami hałasu

    Podkłady pod panele o właściwościach wyciszających chronią przed:

    1. Hałasem transmisyjnym, przenikającym do i z sąsiadujących pomieszczeń, w szczególności tych znajdujących się powyżej/poniżej

    2. Hałasem odbitym, takim jak odgłosy kroków czy upadających przedmiotów, roznoszących się wewnątrz pomieszczenia. 

    Stopień, w jakim podkład pod panele chroni przed konkretnym rodzajem hałasu.

    Parametry określające izolacyjność akustyczną podłogi

    Najważniejszym parametrem, określającym stopień, w jakim podkład chroni przed przenikaniem dźwięków przez podłogę jest izolacyjność akustyczna, wyrażana w decybelach (db). Informuje on o tym w jakim stopniu materiał ogranicza przenikanie dźwięków. Im wyższy współczynnik izolacyjności akustycznej podkładu, tym lepiej chroni on przed przenikaniem dźwięków. Należy pamiętać, że podkład o wysokiej izolacyjności akustycznej ma za zadanie przede wszystkim wyciszenie hałasu w pomieszczeniu poniżej. Dobry podkład pod panele jest w stanie zredukować hałas o natężeniu ponad 24 decybeli.

    Drugim ważnym parametrem, który pozwala na zapewnienie wysokiego komfortu akustycznego w pomieszczeniu jest RWS, czyli Reflected Walking Sound. RWS jest wyrażany w % i określa w jakim stopniu podłoga tłumi dźwięki kroków w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na wygłuszeniu odgłosów kroków / upadających przedmiotów, zdecyduj się na wybór podkładu o jak najwyższym RWS. Wysokiej klasy produkty zapewniają wytłumienie dźwięków na poziomie powyżej 20%. 

    Jak wybrać podkład wyciszający i wygłuszający

    Wybierając podkład pod panele, pamiętaj że podkład wyciszający i wygłuszający to nie to samo. Przede wszystkim - czytaj karty informacyjne i sam sprawdzaj parametry produktów.  Istnieją wprawdzie podkłady podłogowe, które zapewniają bardzo wysoką izolacyjność akustyczną oraz RWS, nie jest to jednak zasada. Na rynku istnieją podkłady nazwane przez producentów “akustycznymi”, które zapewniają albo wysoki RWS, albo izolacyjność akustyczną. Może się więc okazać, że wybierając podkład bez wnikliwego zapoznania się z jego parametrami osiągniesz nie ten efekt, na którym Ci zależało. 

  • Podkłady dla alergików

    Podkłady dla alergików

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 26 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 26 elementów