Potrzebujesz porady?

zadwon

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Producenci

Przeczytaj – zanim klamka zapadnie

Opublikowany : 2022-02-03 06:35:56
Kategorie : Klamki

Przeczytaj – zanim klamka zapadnie

Zwykle klamki w drzwiach wewnętrznych są traktowane po łebkach – zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy klamek, jednak niekoniecznie skupiamy na nich należytą uwagę, często wyboru dokonujemy na szybko, sięgamy po pierwszą lepszą, a przecież nie chodzi tylko o ich funkcję praktyczną, ale także walory estetyczne i użytkowe.


Diabeł tkwi w szczegółach

Klamka – niby nic, a znaczy wiele. Z pozoru drobny szczegół, a może odegrać dużą rolę w odbiorze całości, czyli Twoich nowych drzwi. Jak zatem dobrać klamkę, aby była solidna, ergonomiczna oraz pasowała nie tylko do drzwi, ale także do całego wystroju wnętrza?

Potocznie klamką nazywa się system zamykania, który składa się z: uchwytu, zamka (wkładki na klucz) oraz szyldu (element przykręcany bezpośrednio do skrzydła drzwiowego). Poza konstrukcją oraz stylem, klamki różnią się, przykładowo, parametrami technicznymi.

Uchwyty do drzwi wykonywane są z bardzo różnych materiałów. W naszej ofercie znajdziesz klamki głównie ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Warto dodać, że klamki wyprodukowane ze stali nierdzewnej są niezwykle trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne.


Pasuje jak klucz do zamka

Klamka musi pasować do stylu i rozmiaru drzwi. Do nowoczesnych drzwi dobieramy minimalistyczne klamki – o prostej formie i geometrycznym kształcie, dobrze jest zrezygnować ze zdobień; natomiast do drzwi klasycznych będą pasować zdobione klamki w stylu retro, a także proste klamki o dużych szyldach. Jeżeli drzwi są duże i ciężkie, postaraj się dobrać do nich solidną klamkę, z kolei do przeszklonych drzwi najlepiej dopasować delikatną. Niewielki uchwyt osadzony w masywnym skrzydle nie tylko nie będzie pasował wizualnie, ale również może okazać się niepraktyczny. Podobnie w drugą stronę – duża i ciężka klamka może zepsuć estetykę lekkich drzwi. Pamiętaj jednak, że to zasady, od których zawsze można zrobić wyjątek, w trendach aranżacyjnych eklektyczne rozwiązania również się pojawiają, architekci chętnie łączą ze sobą różne style, łamiąc schematy. I jeszcze jedno! Klamki po obu stronach drzwi wcale nie muszą być identyczne. 

Istotną kwestią jest również kolor klamek i szyldów. W przypadku stonowanych i klasycznych aranżacji lepszy będzie odcień, który sprawi, że oprawa nie będzie za mocno wyróżniać się na tle skrzydła. Nie należy zapominać, że drzwi posiadają również okucia i zawiasy i pod względem kolorystycznym klamka powinna się komponować także z nimi.

Jeżeli wymieniasz drzwi wewnętrzne w kilku pomieszczeniach, pamiętaj, że klamki powinny być identyczne lub w podobnym stylu, najlepiej jeśli pochodzą z tej samej kolekcji. To dość istotna kwestia, ale bywa bagatelizowana. Wizualna spójność tych elementów jest ważna, jeśli chcemy uniknąć efektu przypadkowości, kiedy nic do siebie nie pasuje.


Zaproszenie do świata klamek

Oferta producentów klamek do drzwi wewnętrznych jest bardzo szeroka. W naszym e-sklepie znajdziesz trzech topowych producentów: Decorative, Roothkin i VDS.

Dużym zainteresowaniem cieszą się czarne klamki, które tworzą ciekawy kontrast z białymi lub jasnoszarymi drzwiami. Jeśli również szukasz klamki w kolorze czarnym, zwróć uwagę na markę VDS i model Toma lub Agnes – obie z kwadratową rozetą, choć każda o innej rękojeści, z pewnością nadadzą charakteru Twoim jasnym drzwiom.

Co tu dużo mówić, wszystkie nasze klamki najlepiej obejrzeć – wystarczy kliknąć w ofertę! Proponowane przez nas klamki do drzwi wewnętrznych produkowane są zgodnie ze światowymi standardami. Łączą w sobie styl i funkcjonalność, a materiały, z jakich są wykonane, gwarantują trwałość użytkowania na lata.