Potrzebujesz porady?

zadwon

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Producenci

Jaki podkład pod panele sprawdzi się najlepiej?

Opublikowany : 2022-09-05 09:32:03
Kategorie : Podkłady

Jaki podkład pod panele sprawdzi się najlepiej?

Panele podłogowe (laminowane i winylowe) cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością – to chętnie wybierana okładzina na podłogę do praktycznie każdego pomieszczenia. Wytypowanie producenta i konkretnego dekoru o parametrach, na których Ci zależy, to dopiero połowa sukcesu i... zakupów, ponieważ do paneli trzeba dobrać nie tylko listwy przypodłogowe, ale również odpowiedni podkład.


Na wstępie zaznaczamy, że podkłady naturalne (np. korek, eko-płyta, tektura karbowana) nie współgrają idealnie z panelami, dlatego skoncentrujemy się na podkładach wykonanych ze sztucznych surowców.

Panele podłogowe powinny być montowane na właściwym do tego celu podkładzie, stąd nasuwa się pytanie, po jaki podkład najlepiej sięgnąć, aby podłoga spełniała swoje właściwości użytkowe przez długie lata? Aby to ustalić, warto postawić kilka pytań pomocniczych:


Czy panele będą montowane na ogrzewaniu podłogowym?

W tym przypadku właściwie dobrany podkład pomoże zwiększyć efektywność ogrzewania podłogowego, a co za tym idzie – uda Ci się zaoszczędzić na ogrzewaniu. Najważniejszym parametrem informującym o jakości podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe jest opór cieplny – im mniejszy opór cieplny, tym więcej ciepła przepuszczać będzie podkład. Najczęściej stosowane są podkłady z polistyrenu. Dzięki dobrze rozmieszczonym otworom, transfer ciepła do paneli odbywa się prawie bez straty.


Czy mamy do czynienia z nierówną posadzką?

Jeśli posadzka jest idealnie równa, z powodzeniem można użyć cieńszego podkładu. Natomiast na nierównej posadzce musisz zastosować ten o znacznie większej grubości. Wyprodukowany z polistyrenu ekstrudowanego jest na tyle gruby, że zniweluje nierówności wynoszące nawet powyżej 3 mm. Jeśli jednak nierówności są znaczne, należy zastosować wylewkę, najlepiej samopoziomującą. Jeżeli nie wyeliminujesz nierówności, podłoga w niedługim czasie ulegnie wypaczeniu i trzeba będzie wymienić ją na nową. Równa i gładka powierzchnia jest szczególnie ważna w przypadku paneli winylowych, które są cienkie i miękkie.


Jak bardzo podłoga będzie eksploatowana?

Potrzebujesz paneli do mniej uczęszczanej sypialni, czy do przedpokoju lub miejsca użyteczności publicznej?Jeśli zależy Ci na zwiększeniu trwałości podłogi w miejscach szczególnie użytkowanych, sięgnij po podkład wyróżniający się dużą odpornością na nacisk i obciążenie.


Czy zależy nam na maksymalnym wygłuszeniu pomieszczenia?

Jeżeli zależy Ci na dobrej izolacji akustycznej, zrezygnuj z pianek pod panele na rzecz specjalnego podkładu, który dobrze wytłumi pomieszczenie i zminimalizuje odgłosy kroków. Informację o poziomie tłumienia dźwięków znajdziesz w karcie technicznej podkładu – poziom tłumienia dźwięków wyrażony jest w procentach. Tłumienie dźwięków dla dobrze wyciszających podkładów wynosi powyżej 10%.

Przy wyborze podkładu najlepiej zdać się na fachowe doradztwo oraz wziąć pod uwagę zalecenia producenta paneli. W wielu przypadkach w warunkach gwarancji określone jest ściśle, na jakim podkładzie panele powinny zostać zamontowane. Niektórzy wskazują minimalne parametry, inni sugerują konkretny model lub wręcz sami produkują podkład o odpowiednich właściwościach.