Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami!

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Producenci

Jak wymienić panele podłogowe na nowe? Praktyczny poradnik

Opublikowany : 2023-12-21 10:24:24
Kategorie : Panele podłogowe

Jak wymienić panele podłogowe na nowe? Praktyczny poradnik

Panele podłogowe to popularny wybór w wielu domach i mieszkaniach ze względu na swoją trwałość i estetykę. Jednak z czasem mogą przestać odpowiadać naszym aktualnym gustom lub po prostu ulegać uszkodzeniom. W takich przypadkach konieczna jest wymiana paneli podłogowych. Chcesz samodzielnie wykonać wymianę paneli? W tym artykule omówimy, jak krok po kroku wykonać ten proces korzystając z dostępnych materiałów i praktycznych wskazówek.Dlaczego warto wymienić panele podłogowe?

Istnieje kilka powodów, dla których możesz zdecydować się na wymianę paneli podłogowych. Najczęściej występującym powodem jest wizualna chęć zmiany najbliższego otoczenia. Wiele osób decyduje się na ten zabieg głównie ze względu na potrzebę odświeżenia swoich czterech ścian. Jeśli zmieniasz wystrój swojego mieszkania lub domu, stare panele mogą nie pasować do nowego designu. Wymiana paneli pozwoli dostosować podłogę do nowych mebli i akcesoriów. Panele podłogowe cieszą się niezwykle dużą odpornością i służą bez większych problemów przez wiele lat.

Krok po kroku - jak wymienić panele podłogowe

Wymiana paneli nie należy do skomplikowanych, jednak warto przestrzegać wszystkich kroków, dzięki czemu proces będzie szybki, a samo pokrycie podłogowe posłuży nam przez wiele lat. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przygotowanie miejsca oraz materiałów do pracy – przed rozpoczęciem wymiany pokrycia pozostaw panele w pomieszczeniu na 48h w celu “aklimatyzacji” oraz upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Będziesz potrzebować:

  • nowych paneli podłogowych,
  • nowych listw przypodłogowych,
  • narzędzi do cięcia, np. pilarka, kątówka czy piła z drobnym zębem aby uniknąć uszkodzenia paneli,
  • taśmy mierniczej,
  • nowego podkładu,
  • klinów dylatacyjnych,
  • ołówka.

Kolejny krok to usunięcie starych paneli. Oto jak to zrobić:

  • zdemontuj listwy przypodłogowe,
  • rozpocznij usuwanie paneli od narożnika pomieszczenia. Włóż ostrożnie płaskie narzędzie i podważ panele,
  • zdejmij stare panele.

Po usunięciu starych paneli oraz podkładu oczyść posadzkę i zweryfikuj czy jest sucha.

Układanie nowych paneli

Teraz przyszedł czas na ułożenie nowych paneli. Na samym początku warto zadbać o przygotowanie warstwy izolacyjnej chroniącej przed wilgocią oraz izolacji akustycznej, która wygłusza pokój i eliminuje dźwięki odbite. Pamiętaj, że wymieniając panele, powinieneś również wymienić podkład na nowy. Układanie paneli zacznij od jednego z narożników pomieszczenia zachowując dylatację zgodnie z zaleceniami producenta – w tym celu możesz wykorzystać kliny dylatacyjne. Układaj je w ten sposób, by krawędzie wzdłużne paneli pokrywały się z kierunkiem padania światła. Następnie układaj panele blisko siebie i połącz je ze sobą, korzystając z zatrzasków na krawędziach. W przypadku, gdy panel jest za długi, konieczne jest odmierzenie odpowiedniego odcinka i docięcie materiału przy pomocy odpowiednich narzędzi. Po zainstalowaniu paneli, zamocuj nowe listwy przypodłogowe.

Wymiana paneli podłogowych może być zadaniem wymagającym, ale korzystając z powyższych wskazówek i narzędzi, przestrzegając przy tym zaleceń producenta, możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli jednak masz wątpliwości, skorzystaj z fachowego doradztwa specjalistów z firmy Partner-Panele, którzy mają wieloletnie doświadczenie w tym obszarze. Dzięki ich kompleksowej pomocy będziesz cieszyć się nową, piękną i trwałą podłogą, która odmieni wygląd Twojego mieszkania.