Potrzebujesz porady?

zadwon

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Producenci

Drzwi prawe czy lewe? Jak je od siebie odróżnić?

Opublikowany : 2021-07-08 14:40:33
Kategorie : Drzwi wewnętrzne

Drzwi prawe czy lewe? Jak je od siebie odróżnić?

Wybór drzwi to wymagające zadanie. Niełatwo jest wybrać najlepszy produkt do swojego wnętrza spośród bogatej oferty modeli, różniących się od siebie kolorystyką i designem. Drzwi do domu kupuje się przecież raz na wiele lat, wybór musi być więc dobrze przemyślany. Kiedy już znajdziesz odpowiedni model drzwi przed Tobą jeszcze ich konfiguracja. Na tym etapie wybierasz taki wariant drzwi, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom oraz pasował do miejsca, w którym mają zostać zamontowane. Konieczne będzie udzielenie odpowiedzi na szereg pytań, dotyczących wymiarów oraz konstrukcji skrzydła. Pierwszym z nich jest zazwyczaj kierunek otwierania drzwi. Od czego właściwie zależy? Czym różnią się drzwi prawe od lewych i jak wybrać te odpowiednie?

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Wybór kierunku otwierania drzwi spędza sen z powiek wielu klientom, zamawiającym drzwi do swojego mieszkania, szczególnie przez internet. Zupełnie niepotrzebnie! Wybór prawych lub lewych drzwi to naprawdę dziecinnie łatwa sprawa, wystarczy znać jeden prosty trik. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jakie to łatwe. Żeby dowiedzieć się, jak odróżnić drzwi prawe od lewych wystarczy stanąć przed dowolnymi drzwiami od strony zawiasów (tak, by otwierały się w Twoim kierunku, “na ciebie”). Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie skrzydła, to drzwi, które właśnie oglądasz dą prawe. Jeśli zaś zawiasy znajdują się po lewej stronie - drzwi, które widzisz to drzwi lewe. Innymi słowy: drzwi prawe otwierają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, drzwi lewe - zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nic trudnego, prawda?

Dlaczego wybór kierunku otwierania drzwi jest taki ważny?

Wybór kierunku otwierania drzwi ma bardzo duży wpływ na ich funkcjonalność oraz komfort codziennego użytkowania. Drzwi otwierające się w nieodpowiednim kierunku będą utrudniały wygodne korzystanie z przestrzeni, zaburzały optymalne ciągi komunikacyjne i po prostu denerwowały. co więcej, jeśli w promieniu ruchu skrzydła znajdą się jakieś przedmioty lub meble - korzystanie z drzwi będzie niemożliwe. Wybór kierunku otwierania należy więc dobrze przemyśleć. Jeśli kupujesz drzwi do nowego domu lub mieszkania, najprawdopodobniej nie musisz się nad tym zastanawiać. Informacja o kierunku otwierania drzwi powinna być wskazana w projekcie. Podobnie jeśli wymieniasz stare drzwi na nowe, a dotychczasowy układ był dla Ciebie wygodny - wystarczy, że staniesz przed drzwiami i wykonasz opisany wyżej test. Jeśli jednak kupujesz drzwi do miejsca, w którym wcześniej było tylko otwarte przejście, poświęć chwilę na zastanowienie się, czy wygodniejsze będa prawe czy lewe drzwi.Drzwi prawe czy lewe - na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrze?

1. Układ sąsiadujących ścian i przejść

Przede wszystkim, zwróć uwagę na układ ścian w mieszkaniu. Zwracamy uwagę na kilka układów pomieszczeń, które mogą być potencjalnie problematyczne: Drzwi zlokalizowane w rogu pomieszczenia. Jeśli drzwi są zlokalizowane blisko rogu pomieszczenia, wybierz kierunek otwierania drzwi tak, by nie zachodził na prostopadłą ścianę - drzwi są przecież wyposażone w klamkę, która będzie o nią uderzać. Drzwi w pobliżu korytarza lub przejścia Jeśli drzwi zlokalizowane są w pobliżu wąskiego korytarza lub ciągu komunikacyjnego, zadbaj o to by po otwarciu nie zagrażały one przejścia. W takim przypadku trzeba będzie zamykać je za każdym razem, gdy ktoś będzie chciał przejść. Drzwi w pobliżu innych drzwi Zwróć szczególną uwagę na kierunek otwierania drzwi, jeśli drzwi sąsiadują z innymi drzwiami, umieszczonymi na tej samej lub prostopadłej ścianie. Jeśli kierunki ich otwierania nie będą odpowiednio dobrane, otwarte skrzydła mogą o siebie zahaczać.

2. Ustawienie mebli

Wybierając prawe lub lewe drzwi, koniecznie weź pod uwagę także umeblowanie mieszkania. Jeśli w promieniu ruchu skrzydła znajdzie się jakiś mebel, jak np. komoda czy łóżko, wygodne korzystanie z drzwi będzie niemożliwe. Jeśli element wyposażenia mieszkania będzie blokował możliwość otwierania drzwi, może okazać się, że konieczne będzie przemeblowanie i wybór innego, być może mniej wygodnego ustawienia mebli.

3. Układ włączników światła

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia, który trzeba wziąć pod uwagę, jest układ włączników światła. Aby wygodnie korzystać z drzwi, włącznik powinien być pod ręką podczas wchodzenia i wychodzenia z pokoju. Jeśli drzwi będą otwierały się w złym kierunku, będziesz musiał obchodzić drzwi, by zapalić lub zgasić światło w pokoju.

4. Podział przestrzeni w mieszkaniu

Wybór prawych lub lewych drzwi może pomóc na sprytnie zaaranżować lub podzielić przestrzeń. Otwarte drzwi będą zasłaniały wszystko, co znajduje się za skrzydłem - dzięki temu możemy pomysłowo zmniejszyć widoczność pewnych części mieszkania (np. zasłaniając skrzydłem szafkę na buty) lub podzielić mieszkanie na strefy. Jeśli w mieszkaniu można wyodrębnić strefę “dzienną” i “nocną” lub część przeznaczoną do pracy i zabawy, wybór drzwi, otwierających się w odpowiednim kierunku może wygodnie oddzielić te przestrzenie od siebie.