Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami!

Nasi konsultanci pomogą Ci w wyborze produktów, wyjaśnią szczegóły techniczne i sporządzą precyzyjną wycenę, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.


Zadzwoń: 502 027 934
Napisz: poczta@partner-panele.pl

Producenci

Co warto wiedzieć o panelach winylowych? 9 najciekawszych faktów

Opublikowany : 2024-07-22 11:09:09
Kategorie : Panele podłogowe

Co warto wiedzieć o panelach winylowych? 9 najciekawszych faktów

Podłogi winylowe to jeden z najpopularniejszych produktów do mieszkań i domów, a także do biur. Jest to interesująca alternatywa dla klasycznych podłóg laminowanych, drewna, ceramiki, gresu czy innych rodzajów okładzin. Jeśli rozważasz zastosowanie tego materiału na swojej podłodze, to na początek przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć o panelach winylowych. Omawiamy 9 najciekawszych faktów.



Budowa paneli winylowych

Szukając paneli winylowych możesz się spotkać z różnymi rodzajami budowy produktu. Panele LVT i SPC różnią się przede wszystkim konstrukcją. Winylowe panele LVT mają prosty rdzeń z PCV, dzięki któremu ułożona z nich podłoga jest miękka i elastyczna. Deski paneli SPC mają z kolei twardy rdzeń z kompozytem skały wapiennej, który nadaje im sztywną konstrukcję, o mniejszej giętkości. Tradycyjnym rozwiązaniem są panele typu LVT, które składają się z kilku warstw polichlorku winylu, czyli materiału używanego również do produkcji m.in. płyt gramofonowych. To rozwiązanie odchodzi jednak do lamusa. Dziś znacznie większą popularnością cieszą się panele winylowe z rdzeniem mineralnym, które układa się metodą bezklejową na tzw. click.

Nieprzeciętna trwałość

Panele winylowe to bardzo dobry wybór do intensywnie użytkowanych pomieszczeń, a także do domów i mieszkań z małymi dziećmi oraz zwierzętami. Markowe panele charakteryzuje wysoka trwałość, o czym najlepiej świadczy fakt, iż producenci udzielają na swoje panele nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji.

Są odporne na wilgoć

Jednym z największych atutów paneli winylowych jest ich wysoka odporność na wilgoć. Dzięki tej cesze można jest stosować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu, w tym w kuchni, a nawet w łazience (choć podkreślmy, że panele nie są przystosowane do długotrwałego kontaktu z wodą). To z kolei umożliwia uzyskanie jednolitej powierzchni podłogi w całym domu bez konieczności łączenia różnych materiałów, np. paneli i ceramiki.

Są łatwe w utrzymaniu w czystości

Panele winylowe to dobry wybór dla osób, które nie narzekają na nadmiar wolnego czasu, a lubią czystość i porządek. Panele wystarczy myć wodą z odrobiną środka do czyszczenia paneli winylowych. Świetnie nadają się do odkurzania przez roboty sprzątające. Warto również podkreślić, że panele winylowe mają właściwości antystatyczne, co oznacza, że znacznie wolniej osiada na nich kurz (są więc przyjazne alergikom).

Dobre właściwości akustyczne

Ważną cechą paneli winylowych jest ich dźwiękochłonność. Stąpanie po tych panelach, nawet w obuwiu, nie powoduje charakterystycznego efektu stukania, dlatego doskonale nadają się do mieszkań w bloku czy do pokoju małego dziecka.

Mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stało się standardem, dlatego wybierając okładzinę należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona kompatybilna z tym systemem. Panele winylowe mają dobre właściwości przewodzenia ciepła, dlatego można je bez obaw stosować na ogrzewanie podłogowe.

Montaż

Sposób montażu paneli podłogowych zależy od ich rodzaju. Dominujące dziś na rynku modele z rdzeniem mineralnym montujemy tak jak panele laminowane, metodą na click. Klasyczne panele LVT przykleja się do podłoża specjalnym klejem. Panele winylowe można układać w różne wzory, np. w bardzo modną i efektowną jodełkę.

Duży wybór dekorów

Producenci paneli winylowych proponują nam szeroki wybór dekorów, które nawiązują do naturalnych materiałów, takich jak drewno, marmur etc. To pozwala z łatwością dopasować wygląd podłogi do stylu przewodniego wnętrza i osiągnąć pożądany efekt dekoracyjny.

Znakomita estetyka

Popularność paneli winylowych to pochodna nie tylko ich właściwości użytkowych, ale przede wszystkim pięknego wyglądu. Podłoga wykończona panelami prezentuje się bardzo elegancko, nowocześnie i będzie cieszyć oko przez wiele lat.